ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK ve GENÇ KALEM ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ (2024)

ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK ve GENÇ KALEM ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ (2024)

 

Çağdaş bir Türkiye için varız, okuyoruz, yazıyoruz, çalışıyoruz, yarınlara ışık olmaya kararlıyız diyen tüm öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin yeni öğretim yılı hayırlı olsun. Sağlıklı ve verimli, başarılarla dolu geçsin…

Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu olarak, bu yıl 20. kez öyküleri kitaplaştıracağımız ulusal boyutta yaygınlaşan 21. Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışmamızın duyurusudur.

Web sitemizin yeni adı www.ozgurpencerem.com adresinde de yayınlanmıştır.

Bu ödüllü yarışma ile önceliğimiz hep çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek olmuştur, Öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesini amaçlayarak 22 yıl önce bir yola çıktık.

 

5-6. sınıflar, 7-8. sınıflar  ve Lise guruplarındaki çocukların ve gençlerin katılabileceği bu öykü yarışması ile, öykü nedir, Türk öykücülüğünün gelişimi, öykü kavramının anlamı ve önemi ile ilgili okulda edindikleri bilgilere katkı sağlayabilmek ve öykücülüğü sevdirirken yetenekli çocuklarımıza yarışma sonrasında da devam edecek bir edebiyat sevgisi kazandırmak istedik.

 

Aynı zamanda, ödül alan çocuklarımızın öykülerinden derlediğimiz kitaplarla hem genç yazarlarımıza kalıcı bir anı sunmayı hem de bu kitapların satışından elde edilen gelirle ihtiyacı olan yoksul/yetim/öksüz öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapmayı hep sürdürdük.

 

 

Bu ödüllü yarışmaya katılabilmek için:

 

1. 5-6 ve 7-8. sınıflarda (Çocuk Öykü Yarışması için) ve 9-10-11-12. sınıflarda (Genç Kalem Öykü Yarışması için) olmak,

 

2. Öykünün katılımcı tarafından yazılmış olması,

3. Öykülerin öğretmenler tarafından okunup, onaylanmış olması yeterlidir.

4. Öyküler en fazla iki A4 sayfayı geçmeyecek şekilde, bilgisayarda yazılıp, tek nüsha olarak postayla yarışma iletişim adresine gönderilecektir.

5. Yarışmada konu bu yıla kadar hep serbestti ama ilk kez bu yıl belii bir konu, üst başlık altında öykülerin yazılmasını amaçladık. Cumhuriyetimizin 100. yılında, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün geçliğe, çocuklara, dünün çocukları bugünün çocuklar yetiştiren yetişkinleri olarak hepimize emanet ve armağan ettiği Cumhuriyetimiz ve Atatürk konulu öykü yarışmamızı duyurmak istedik.

Bu bir Atatürk'ü övme yarışması değildir. Gözlemleriniz, özlemleriniz, beklentileriniz, sözleriniz hatta sitemleriniz, önerileriniz, düşleriniiz vb her konuda içinizden geldiği gibi yazmanızı, öyküleştirmenizi , sonuçta bu yazıları bir kitapta toplayarak Cumhuriyetimizin değerler arşivine hep birlikte eklemeyi hedefledik. Konuda bu yıl bir çerçeve getirmiş bile olsak, yazacaklarınızda Atamızın istediği gibi düşünen, üreten, düşüncelerinde ve ifadesinde özgür bireyler olarak hepiniz yazmak istediğiniz öyküde özgürsünüz. Kısıtlama yok, 

 

6. Öyküler bir CD'ye ( CD'nin açılıp açılmadığını, kayıt olup  olmadığını mutlaka kontrol edin lütfen) ya da flash belleğe kaydedilip, evraklarla birlikte yarışma adresine gönderilecektir. Okullar/sınıf öğretmenleri katılımcı tüm öyküleri tek CD ya da flash bellek ile de yapabilir.Aynı öyküyü ve de katılım formunu sstuncel@gmail.com adresine de göndermeniz postada gecikmleri, kaybolma riskini en aza indirecektir.

 

7. Değerlendirmede öykülerin; a) Türkçe'nin dil kurallarına, b)Yaratıcılık ve özgünlüğe uygunluğu ve özellikle de c) Öykü yazım özelliklerini taşıyor olması önemlidir.

 Öğretmenlerin öğrenci yazılarını denetlemesi ve öykü dışı türleri n(anı, deneme, günce, vb) gönderimine onay vermemesi önemle rica edilir.

 

8. Öykülerin önceden başka bir yarışmaya gitmemiş olması, yayınlanmamış olması şarttır. Böyle bir durum tespit edildiğinde, öykü ödül almış bile olsa, ödül geri alınır.

 

29 Aralık 2023 Cuma gününe kadar,başvurabilir.

 

Örneğini okullara gönderdiğimiz başvuru formu eksiksiz doldurulmamışsa, cd/flash açılmıyorsa, şartnamede belirtilen kurallar dışındaki öyküler/çalışmalar yollanmışsa ve/veya bu tarihten sonraki yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle isteyen okullar ayrıca öyküleri ve öğrenci bilgilerini toplu halde  email ile de yollayabilir.

 Sonuçlar Şubat 2024 sonunda duyurulacaktır.

 
Facebookta Paylaş