Değerli Okul Yöneticilerimiz, Öğretmenlerimiz, Velilerimiz ve Sevgili Çocuklarımız,


Öykü yarışmamız sonucunda.  binden fazla öykü arasından zorlu bir seçme yapıldı ve derece alan, kitaba öyküleriyle girmeye hak kazanan tüm öğrencilerimizi içtenlikle kutlarız.


 Özgür Pencere Çocuk Ve Genç Kalem Öykü Yarışması 20 yıldır sosyal sorumluluk kapsamında, gönüllülük ruhuyla düzenlenen, her aşamasında pek çok kişinin öykülerin kayıt altına alınmasından, düzenlenmesine, ön okumalardan geçen öykülerin jüri üyesi değerli yazarlarımıza, edebiyatçılarımıza ulaştırılmasına, değerlendirmesine; seçilen öykülerin  kitaplaştırılmasından ödül töreninin düzenlenmesine, yardımların dağıtılmasına  kadar,  temeli gönüllülük olan bir sosyal sorumluluk çalışmasıdır.


 Bu çalışmada hep birlikte, siz değerli okullarımız, yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, birbirinden güzel öyküleriyle yarışmaya katılan sevgili çocuklarımız, hepimiz bu sosyal sorumluluk çalışmasında birlikte yer almaktayız. Bunu birlikte başarmaktayız.


 Özgür Pencere Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışmasının başlıca amacı hep iki yönlü olmuştur. Hem, ülkemizin belki de gelecekte adını edebiyat dünyasına yazdıracak yazarlarımızın ilk adımını alanında uzman edebiyatçılarımızın görüş ve değerlendirmeleri ile attırmak, hem de çocuklarımıza yeteneklerini özgür bırakacakları pencereleri açmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışırken aynı zamanda, gerek katılım bedeli adını verdiğimiz miktar ile, gerekse öykülerden derlenerek yayımlanan kitabımızın tüm geliri ile toplumsal fayda sağlanmaya çalışılmış, yaşanan ekonomik sorunlar nedeni ile yoksul öğrencilerimize, öksüz, yetim, dağılmış aile çocuklarına eğitim alanında el uzatabilmek, okumayı sevdirmek ve eğitimlerine katkı sağlayarak topluma eğitimli bireyler olarak kazandırmak hedeflenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmalardan 20 yıl içinde yirmi binden fazla ihtiyaç sahibi öğrenciye el uzatılmıştır.


Bu yıl da tüm kitap gelirimizi depremde ruhen en büyük yaraları almış, kayıpları telafi edilmez çocuklarımız için harcanacaktır.


Sevgili Çocuklar, Gençler,  bu güzel amacı, okuyan, yazan, siz yetenekli çocuklarımızla, sizlere destek veren değerli aileleriniz, öğretmenleriniz, okul yönetimleriniz ile hep birlikte yapıyoruz! Bu projede bu yıl özellikle depremzede çocuklarımıza maddi ya da manevi ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunup, onların bu zor dönemlerinde onlara sevgiyle dokunacağız. Bizler de hep dediğim gibi, okyanusta bir su damlası misali, sizlere aracıyız. Paylaşımcıyız. Bu ülkeyi çok seven, çocuklarımıza değer veren, çok seven gönüllüleriz. Çok teşekkür ederiz.


 Tüm çocuklarımıza yazın yolunda, sanatla, bilimle iç içe başarılarla dolu yıllar dileriz…